Projekty

Podívej se na seznam projektů, do kterých můžeš svůj počítač zapojit. Je jen na tobě, kterému z nich se rozhodneš věnovat svou část výkonu. Pomáhat můžeš i několika naráz.

Šifry, tajné kódy, značky a pod nimi ukrytá tajemství, jsou s námi již od dob starého Egyptu

Projekt MOO

V dnešní době se využívají v elektronickém bankovnictví, telekomunikacích, zabezpečení dat, síťové komunikaci a mnoha jiných oborech lidské činnosti.
Kryptografie (neboli šifrování) se během dvacátého století stala nedílnou součástí našich životů. Bez spousty hesel si dnes nedokážeme život ani představit. Jsou ale tyto systémy dostatečně bezpečné? Projekt MOO testuje míru bezpečnosti aktuálně používaných metod šifrování tím, že se je snaží prolomit. Výsledky slouží k nalezení nedostatků a nasazování účinnějších metod, nestandartního pokročilého šifrování. Každý z dobrovolníků tedy svým výkonem pomáhá ke zvýšení bezpečnosti v dnešním on-line světě.

Více o projektu:

Výzkum gravitačních vln ve vesmíru

Projekt Einstein

Existenci gravitačních vln předpověděl Albert Einstein ve své teorii relativity. Uplynulo více než sto let (2016), než se podařilo observatoři LIGO zachytit, a dokonce i ověřit (2017) existenci těchto vln ve vesmíru.

Zkoumej s námi skutečná data z interferometru LIGO. Staňt se součástí vědeckého týmu, který odkrývá dosud neznámou oblast našeho vemíru.

Více o projektu:

Co bylo na počátku vesmíru?

Projekt LHC@home

Výzkum velkého třesku, hledání nových částic, simulace srážek v obrovské síle a rychlosti…
Částicový urychlovač LHC je největším strojem planety. Díky němu a projektu LHC@home, se můžete stát součástí výzkumného týmu, který zpracovává daty ze spousty srážek částic. Výsledky z LHC pomáhají obohacovat lidské poznání o vesmíru, jeho vzniku a dějích, které jsou nově objevovány, i když jsou pro většinu z nás mimo běžnou lidskou představivost.

Více o projektu:

Velká síla výkonu, spojená ve studijní nástroj velkých univerzit

Projekt Universe@home

Ne každá škola, každý vědecký ústav, nebo laboratoř, si může dovolit vlastní superpočítač a financovat jeho denní provoz. Přitom spousta skvělých nápadů a nových myšlenek, vzniká právě na univerzitní půdě, v hlavách mladých a nadšených studentů, stážistů a jejich profesorů.
A právě tomuto podhoubí nadějných myšlenek je věnován výkon dobrovolníků z celého světa, který mohou neomezeně využívat pro své potřeby a pokusy. Dávají jim tak možnost rozvoje nových myšlenek, ale i nástroj pro vědecké bádání již na univerzitách. Tím slouží k rozvoji a rozkvětu spousty nových chytrých mozků, hned několika vysokých škol. Využít jej mohou i univerzity v ČR.

Více o projektu:

Matematika je plná různých hádanek, rébusů a teorií, sahajících hodně hluboko do historie lidstva

Projekt Amicable numbers

Projekt Amicable numbers se zabývá hledáním tzv. spřátelených čísel.
Výzkum v této oblasti započal prostou teorií, ale když Pythagoras více než 500 let před naším letopočtem nalezl první dvojci spřátelených čísel (220,284), rozpoutalo to velké bádání matematiků v této oblasti. Do roku 1946 bylo známo pouze 390 dvojic, ale s využitím aktuální výpočetní techniky přibývají každým rokem po stovkách. Spřátelená čísla se používala k přípravě horoskopů, výrobě elixírů lásky a různých talismanů. Toto jejich využití přetrvalo dodnes.

Více o projektu:

Porážka koronaviru Covid 19 je i v našich rukou

Projekt Covid 19

Celosvětová pandemie, která zasáhla naší populaci na přelomu let 2019/2020, ovlivnila většinu lidských životů na celé planetě. Pro vědce znamenala obrovskou výzvu a odpovědnost, aby co nejrychleji našli účinné léky a pokud možno i vakcíny, které by zachránily mnoho lidských životů. Při výskytu prvních mutací ovšem vyvstala potřeba univerzální látky, která by byla schopná viru čelit dlouhodobě a reagovat na jeho vývojové změny. Hned od počátku se do výzkumu zapojily i stovky tisíc dobrovolníků prostřednictvím svých domácích počítačů v distribuovaných výpočtech. A jelikož vývoj nemoci stále pokračuje, je možné touto formou pomoci aktuálně hned v několika projektech: Rosetta@home, World Community Grid, SiDock@home a Folding.

Více o projektech:

Různými druhy rakoviny trpí 10% populace

Projekt Rosetta

Projekt se zabývá vývojem léků proti rakovině, ale i jiným chorobám souvisejících s DNA funkcí proteinů.

Ročně na rakovinu umírá více než 6,3 milionu lidí. Jednou můžeš být součástí této statistiky i ty.

Více o projektu:

Zabezpečení financí, serverů a počítačových sítí, je jednou z hlavních priorit dneška

Projekt PrimeGrid

Bez znalosti a hledání stále větších prvočísel, bychom nebyli schopni tuto bezpečnost zajistit. Jejich hledání je ale i velkou výzvou, stát se objevitelem některého z dosud největších prvočísel na světě.

Více o projektu:

Vesmírná střelnice má téměř neomezené zdroje

Projekt Asteroids

Modelování tvarů asteroidů obíhajících v blízkosti Země je obrovsky náročné. Jen za Marsem jich číhají stovky tisíc na náš podrobný průzkum. Země je v neustálém ohrožení.

Více o projektu:

Modelování proteinů a jejich vzájemná interakce

Projekt GPUGRID

Výzkum proteinů, jejich vzájemné ovlivňování a iterakce s dalšími látkami, může vést k účinné obraně před jejich šířením, nalezení nových léků nebo léčebných postupů.

Více o projektu:

Zemské klima je křehké a prochází mnoha změnami

Projekt Climateprediction.net

Předpovědět jeho vývoj na další desetiletí je obrovskou výzvou. Zachraňme naši planetu pro další pokolení!

Více o projektu:

AIDS, Tuberkulóza a rakovina decimují lidskou populaci již desítky tisíc let

Projekt World Community Grid

World Community Grid se snaží pomoci s léčbou mnoha celosvětových nemocí, na které se vědcům dlouhodobě nedaří najít účinný lék.

Více o projektu:

Podívej se i na další projekty!

Jsou jich desítky a není možné zde prezentovat podrobně všechny. Pokud si stále nemůžeš vybrat ten pravý, podívej se na kompletní nabídku.

Pozvěte vědu k sobě domů

Počet již registrovaných občanů ČR