kdo za tím stojí?

Myšlenka distribuovaných výpočtů spojuje výkon velkého množství běžných počítačů. Funguje napříč státy i kontinenty a utváří společný výkon, který předčí i ty nejvýkonnější superpočítače světa.

Jsme parta nadšenců do vědy

Tento web založili lidé, kterým nebylo lhostejné mrhání energií a financemi na pořízení obrovské spousty počítačů u nás. Mnoho z nich jede v době, kdy na nich nikdo nepracuje, anebo i při práci využívá jen zlomek jejich výkonu. Výkonu, který po několika letech provozu skončí téměř nevyužitý někde ve sběrnách elektroniky.

Ne každý počítač je stavěný na plné využití v distribuovaných výpočtech, nebo nedisponuje ohromujícím výkonem. To ale ani není potřeba. Tak jako spousta kapek při dešti vytvoří postupně pramen, potůček a velkou řeku, tak i zde „kape“ z milionů počítačů na světě malá část výkonu, který dohromady tvoří mocný nástroj vědy, kterému říkáme distribuované výpočty.

Že je v jednotě síla, to je staré známé přísloví. Do distribuovaných výpočtů se již zapojilo 252 zemí. Ve většině z nich vzniklo hned několik týmů, které mezi sebou svým odváděným výkonem soupeří. V České republice se naštěstí podařilo vytvořit jeden velký tým a společným úsilím vybudovat jednak zázemí pro tisíce dobrovolníků, ale také společným denně odváděným výkonem patří Czech National Team (CNT) na špičku mezi desítkami tisíc týmů z celého světa.

Právě členové CNT stáli i u zrodu této domény. Tým má své rozsáhlé stránky, kde najdete velkou spoustu podrobných informací o jednotlivých projektech, ale i z dění  v samotném týmu. Jejich rozsah ale některé zájemce o tuto vědeckou oblast může odradit. Proto jsme se rozhodli založit tento stručný web, s jednoduchým rozcestníkem na důležitá místa hlavního webu pro začínající počtáře.

O správu obou webů a celého týmu se stará nezisková organizace Czech National Team o.p.s. Byla založená v roce 2008, jako vědecká obecně prospěšná společnost, výhradně pro tuto činnost. Členům společnosti neplyne z jejich činnosti žádný zisk, jen spousta povinností. Společnost se stará o další rozvoj, propagaci a podporu všech dobrovolníků v naší republice, a to bez ohledu na týmovou příslušnost.

24

AKTIVNÍCH Projektů

5.

Pozice ČR ve světě

412

TeraFLOPS

výkon dobrovolníků v čr

3,96%

Podíl na celkovém výkonu

Vstoupit do světa distribuovaných výpočtů není žádná věda!

Tu pravou vědu zažiješ na vlastní kůži, až se zapojíš do některého z projektů. Stačí si jen vybrat!

Pozvěte vědu k sobě domů

Počet již registrovaných občanů ČR